Kürk Mantolu Madonna Oku, Kürk Mantolu Madonna Pdf İndir, Sabahattin Ali Kitapları

 

 

Sabahattin Ali‘nin en meşhur kitaplarından biridir Kürk Mantolu Madonna.
Kitabı anlatan isimsiz kahramanımızın yolu Raif Bey’le kesişir.Sonra konu Raif Bey’in defteri üzerinden süregelir. Raif Bey’in Berlin’e gidişi ve tabi Kürk Mantolu Madonna’yla yollarının kesişmesi ve sonrasında yaşananlar,akıcı ve Sabahattin Ali‘ye has bir dille kitapta yerini alıyor.
Kürk Mantolu Madonna her kitaplıkta bulunması gereken kitaplardan biridir. Klasik gibi duran hikayesinin anlatış biçimi sizi alışkın olmadığınız duygulara taşıyacaktır.

 

“Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum “Kürk Mantolu Madonna”yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum.” Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor. (Tanıtım Bülteninden)

 

Kitaptan bazı kısımlar;
“Dünyada bana hiçbir şey tabiattan melül bir insanın zorla gülmeye çalışması kadar acı gelmemiştir.”
“Bu akşam anladım ki, bir insan diğer bir insana bazen hayata bağlandığından çok daha kuvvetli bağlarla sarılabilirmiş. Gene bu akşam anladım ki, onu kaybettikten sonra, bu dünyada ancak kof bir ceviz tanesi gibi yuvarlanıp sürüklenebilirim.”

 

Kendime sürekli olarak söylediğim bir söz vardır; Ne zaman bırakacaksın hayal kurmayı ve olmayan bir hayatı kafanda yaşatmayı?
“…ben dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan bir insanım… Hakiki hayatım benim için can sıkıcı bir rüyadan başka bir şey değildir…”

 

Sonrasında aşağıdaki sözün, idrak etmiş birinden, hayal dünyamı kuran benden geldiğini duyuyorum her seferinde…
“…Hayatta hiçbir zaman kafamızdaki kadar harikulade şeyler olmayacağını henüz idrak etmemiştim.”

 

 

Kitap adı: Kürk Mantolu Madonna
Yazar: Sabahattin Ali
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 164
Baskı: 2014
Tür: Roman

Yazar Hakkında

Kitap Cümleleri {Kitap Cümleleri}guzinyildiz2014@gmail.com

Copyright 2016

Benzer Yazılar

Pi’nin Yaşamı

10 May 2017

Trendeki Kız

10 May 2017

Hobbit PDF indir Oku

10 May 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!