Sultan Abdülhamid’in Son Zevcesi Behice Sultan’la altı ay kitabında Behice Sultan’ın anlatımıyla Sultan Abdulhamit Han hakkında hiç bilmediklerinizi öğreneceksiniz.

Behice Sultan bir Çerkez kızı..Devrin en kudretli Padişahına eş olarak saraya geldikten sonra diğer sultanlardan farklı olarak her türlü acıyı tattı..

Sultan Abdulhamit’in tahttan indirilmesinden sonra Napoli’ye sürgün edildi. Kendisini ziyarete giden doktora öğrencisi Enver Bey’e söylediği sözler ise yürek yakan cinstendi.

“Bir defasında yanına gittiğimde, Sultan Efendi, evin mutfağında soğan ve patatesleri ayıklıyordu. Bunlar pazar artıklarından toplanmış çoğu çürük çarık şeylerdi. Kendimi tutamadım. Gözlerim doldu. ‘Oğlum, sarayda yaşadım. Hizmetkârlarım vardı. Ama gör, bak, şimdi ne haldeyim! Cenâb-ı Hak, bizi imtihan ediyor. İnşallah bu imtihanı kazanırız’ dedi…”

Eşi böyle olanın kendisi nasıl olur dedirten sözleri Behice Sultan evin mutfağında pazar artıklarından topladığı çürük çarık patatesleri soyarken söylüyordu.

Kitapta Abdulhamit Han’ın dindarlığını,dünya savaşının kopacağını nasıl bildiğini, ne yiyip ne içtiğine kadar her detayı en yakınından dinleyeceksiniz..

Yazar Hakkında

Kitap Cümleleri {Kitap Cümleleri}guzinyildiz2014@gmail.com

Copyright 2016

Benzer Yazılar

Pi’nin Yaşamı

10 May 2017

Trendeki Kız

10 May 2017

Hobbit PDF indir Oku

10 May 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!