İngiliz Profesörü olan yazar  J.R.R. Tolkien’in kitabı Hobbit, Yüzüklerin Efendisi gibi hem kitap olarak hem de sinemada devleşmiş bir bilim kurgu hikayenin başlangıcıdır. Hobbit’i okumayanlar Yüzüklerin Efendisindeki yüzüğün hikayesinin nereden başladığını öğrenemeyeceklerdir.

Hobbit halkı cücelerden bile daha kısa boylulardır fakat iyi kalpli masum ve mutlu bir hayat sürmektelerdir.Ancak bu mutluluk büyücü Gandalf’la tanışmalarına kadar sürecektir.

Hobbit kitabı Hobbitlerden biri olan Bilbo Baggins’in maceralarını konu almaktadır. Bilbo cücelerin hazinesini kötü bir karakter olan ejderha Smaug’tan geri alma mücadelesi verirken maceracı yönünü keşfeder ve okuyucuları da kendi serüveninin içinde aynı heyecanla baş başa bırakır.

Tolkien Hobbit’i 70 yıl kadar önce yazmıştır. İlk etapta çocuk okuyucu kitlesine sahip olurken sonrasında yetişkinler tarafından da tercih edilmeye başlamıştır. Özellikle 60 ların kuşağında o dönemin asi gençleri Hobbit okuyucu kitlesi olmuştur.

Beğeni alan kitaptan sonra Tolkien Yüzüklerin Efendisi serisine geçiş yapmış ve fantastik edebiyata yeni bir kült eser kazandırmıştır.

 

 

 

Yazar Hakkında

Kitap Cümleleri {Kitap Cümleleri}guzinyildiz2014@gmail.com

Copyright 2016

Benzer Yazılar

Pi’nin Yaşamı

10 May 2017

Trendeki Kız

10 May 2017

Fahrenheit 451

10 May 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!